Skip to navigation Skip to content

Growers' Advisory Council

Growers Advisory Council (GAC) Team photo

The Growers' Advisory Council is comprised of Western Australian grain growers who have a genuine desire and commitment to see CBH continue to develop into Australia's leading grain business. It supports CBH in a range of areas, including:

  • The provision of a formal mechanism for issues raised by growers to be fed back to CBH.
  • Acting as a grower advocacy group so that CBH can better communicate with growers.
  • Considering issues of a strategic nature to the industry.
  • Making appropriate comments and recommendations to CBH Board and management on issues impacting on growers.
GAC members are provided with opportunities to enhance their professional development through training, education and information during their time on the Council, making it an excellent opportunity to contribute to the future of your co-operative while enhancing your own professional development.

How to apply

Councillors are appointed for a four-year term, selected by a panel represented by CBH Directors, GAC Councillors and the CBH management team.

The 16 grower councillors meet four times a year in Perth with reasonable accommodation and travel expenses to attend Council meetings paid for by CBH.

Download GAC Application information and the application form

Watch the video below to hear from former GAC President, Andrew Todd on his experience with the GAC.

GAC Nominations 2017

Current Growers' Advisory Council Members

District One

  • Romina Nicoletti
    Romina Nicoletti (Chair)
    Bonnie Rock
  • Noel Heinrich
    Noel Heinrich
    Carnamah
  • Tony White
    Tony White
    Miling

District Two

  • Graham Ralph
    Graham Ralph
    Dowerin
  • Mick Caughey
    Michael Caughey
    Merredin
  • Steph Clarke
    Stephanie Clarke
    Bolgart

District Three

  • Renee Lynch
    Renee Lynch
    Narembeen
  • Stephen Strange
    Stephen Strange
    Bruce Rock
  • Craig Doney
    Craig Doney (Deputy Chair)
    Harrismith

District Four

  • Bruce Trevaskis
    Bruce Trevaskis
    Jerramungup
  • Gerard Paganoni
    Gerard Paganoni
    Broomehill
  • Jeff Stoney
    Jeffrey Stoney
    Gnowellen

District Five

  • Dan Sanderson
    Daniel Sanderson
    Esperance
  • Andy Chambers
    Andrew Chambers
    Ravensthorpe