Skip to navigation Skip to content

Pre-harvest Meetings

Pre Harvest Grower Meetings - Geraldton Zone

DATE

TIME

AREA

LOCATION

SITES

15.09.2021

0730-1000

1

Northampton Bowling Club

Northampton / Binnu

15.09.2021

1130-1300

1

Yuna Community Centre

Yuna

16.09.2021

0830-1030

3

Three Springs Community Hall

Three Springs/ Arrino

16.09.2021

1130-1330

3

Coorow Everlasting Hall

Coorow / Marchagee

17.09.2021

1000-1200

3

Perenjori Sports Pavilion

Perenjori / Latham / Bunjil

20.09.2021

0830-1030

2

Mingenew Recreation Centre

Mingenew

20.09.2021

1200-1400

3

Carnamah Bowling Club

Carnamah

21.09.2021

0900-1100

2

Morawa Oval Function Room

Morawa / Gutha / Canna / Pintharuka

21.09.2021

1300-1430

2

Mullewa Sports Club

Mullewa / Tenindewa

22.09.2021

0900-1030

Geraldton

Geraldton Terminal Boardroom

Chapman Valley / Geraldton-based growers


Pre Harvest Grower Meetings - Kwinana North

DATE

TIME

AREA

LOCATION

SITES

15/09/2021

4PM

4

MILING HOTEL

MILING / WATHEROO

16/09/2021

4PM

4

MOORA PERFORMING ARTS CENTRE

MOORA / REGANS FORD / PIAWANING

 21/09/2021  10.30AM  5  BALLIDU HOTEL  BALLIDU / KONDUT

21/09/2021

2.30PM

5

DALWALLINU SPORTS CLUB

MCLEVIE / WUBIN / PITHARA

 22/09/2021  2PM  5  KONNONGORRING HALL  KONNONGORRING 

20/09/2021

1PM

6

WYALKATCHEM BOWLING CLUB

WYALKATCHEM

20/09/2021

4PM

6

DOWERIN COMMUNITY CLUB

DOWERIN

21/09/2021

4PM

6

KOORDA SPORTS CLUB

KOORDA

22/09/2021

4PM

6

KALANNIE HALL

KALANNIE / GOODLANDS

23/09/2021

4PM

6

CADOUX REC CENTRE

CADOUX / MANMANNING / KIRWAN

20/09/2021

10AM

7

TRAYNING BOWLING CLUB

TRAYNING / NEMBUDDING

21/09/2021

10AM

7

MUKINBUDIN REC CENTRE

MUKINBUDIN / BONNIE ROCK

21/09/2021

4PM

7

BENCUBBIN SPORTS CLUB

BENCUBBIN

22/09/2021

1PM

7

BEACON COUNTRY CLUB

BEACON / WIALKI / CLEARY

14/09/2021

9AM

8

MT HAMPTON HALL

DULYALBIN / HOLLETON / STH YILGARN

15/09/2021

8AM

8

BODALLIN CBH SITE

BODALLIN / MOORINE ROCK

15/09/2021

11AM

8

SOUTHERN CROSS CRC

SOUTHERN CROSS

15/09/2021

3PM

9

SHACKLETON HALL

BRUCE ROCK / SHACKLETON

16/09/2021

11AM

9

NAREMBEEN REC CENTRE

NAREMBEEN / SOUTH KUMMININ / MT WALKER

16/09/2021

3PM

9

MUNTADGIN PUB

MUNTADGIN / WOGARL

16/09/2021

3PM

9

MERREDIN BOWLING CLUB

MERREDIN / NUNGARIN / BURRACOPPIN / WARRALAKIN


Pre Harvest Grower Meetings - Kwinana South

DATE

TIME

AREA

LOCATION

SITES

23/09/2021

10AM

11

NORTHAM REC CENTRE

AVON

23/09/2021

3PM

11

CALINGIRI SPORTS CLUB

CALINGIRI / BOLGART

24/09/2021

10AM

11

QUAIRADING CRC

QUAIRADING / YOTING / MAWSON

24/09/2021

3PM

11

YORK CRC

YORK / GREENHILLS

20/09/2021

9AM

10

KELLERBERRIN CRC

KELLERBERRIN / DOODLAKINE/ KODJ KOODJIN

20/09/2021

12.30PM

10

CUNDERDIN CRC

CUNDERDIN / TAMMIN / WATERCARRIN

21/09/2021

9AM

10

MECKERING SPORTS CLUB

MECKERING

21/09/2021

12.30PM

10

GOOMALLING TENNIS CLUB

GOOMALLING / JENNACUBBINE

13/09/2021

9AM

13

KONDININ COUNTRY CLUB

KONDININ

14/09/2021

1PM

13

KULIN REC CENTRE

KULIN

15/09/2021

3PM

13

SHACKLETON BOWLES CLUB

SHACKLETON + BRUCE ROCK

16/09/2021

3PM

13

CORRIGIN HOTEL

CORRIGIN / BULYEE

23/09/2021

9AM

12

WILLIAMS REC CENTRE

NARRAKINE / WANDERING / NARROGIN

23/09/2021

3PM

12

WICKEPIN REC CENTRE

WICKEPIN / NOMANS LAKE

24/09/2021

3PM

12

WB EVA PAVILION

BROOKTON / DALE / MT KOKEBY / ALDERSYDE


Pre Harvest Grower Meetings - Albany

DATE

TIME

AREA

SITES

LOCATION

23.09.21

15:00 – 19:00

AREA 14

Hyden

Hyden Sports Ground

20.09.21

16:30 – 18:00

AREA 14

Pingaring

Pingaring Golf Club

28.09.21

16:30 – 18:00

AREA 14

Newdegate

CBH Site

30.09.21

16:30 – 18:00

AREA 14

Kukerin

Kukerin Sports Pavilion

29.09.21

16:30 – 18:00

AREA 14

Lake Grace

Lake Grace Sportsmans Club

28.09.2021

1000-1130

AREA 15

KOJONUP

Kojonup Football Club

28.09.2021

1500-1630

AREA 15

WAGIN

Eric Farrow Pavilion

29.09.2021

1000-1130

AREA 15

NYABING

Nyabing Sports Pavilion

29.09.2021

1500-1630

AREA 15

DUMBLYUNG

Community Sport Pavilion

05.10.2021

1000-1130

AREA 15

MINDARABIN

On Site

05.10.2021

1500-1630

AREA 15

PINGRUP

Pingrup Sports Pavilion

05.10.2021

1100 - 1200

AREA 16

Mirambeena

Woogenellup Hall

06.10.2021

1100 - 1200

AREA 16

Gnowangerup

CBH Site

06.10.2021

1600 1700

AREA 16

Cranbrook

Cranbrook Sports Club

07.10.2021

1600 - 1700

AREA 16

Broomehill

Broomehill Recreational Complex

21.09.2021

1000 - 1130

AREA 17

Wellstead

Wellstead Community Recreation Centre

21.09.2021

1000 - 1130

AREA 17

Kojaneerup

21.09.2021

1500 - 1630

AREA 17

Jacup

Jerramungup Sports Club

21.09.2021

1500 - 1630

AREA 17

Gairdner

22.09.2021

1500 - 1630

AREA 17

Borden

Borden Pavilion

22.09.2021

1000 - 1130

AREA 17

Ongerup

Ongerup Sports Club


Pre Harvest Grower Meetings - Esperance

DATE

TIME

AREA

LOCATION

SITES

Monday 20 September

8.00am

Area 19

Salmon Gums Community Centre

Salmon Gums

Monday 20 September

11.00am

Area 19

Grass Patch Hall

Grass Patch

Tuesday 21 September

8.00am

Area 19

Cascades Hall

Cascades

Tuesday 21 September

11.00am

Area 19

Munglinup Sports Pavilion

Munglinup

Tuesday 21 September

3.30pm

Area 18

Lake King Golf Club

Lake King

Wednesday 22 September

8.00am

Area 18

Varley Golf Club

Lake Varley

Wednesday 22 September

11.00am

Area 18

Mt Madden CBH Site

Dunn Rock/Mt Madden

Wednesday 22 September

3.00pm

Area 18

Ravensthorpe Golf Club

Ravensthorpe/West River

Friday 24 September

9.00am

Area 19

Beaumont Hall

Beaumont

Friday 24 September

3.00pm

Esperance

Chadwick Training Room

Esperance